Kaczyński traci większość w Sejmie. Najnowszy sondaż

Zmiana na politycznej scenie. Według nowego sondażu PiS traci większość w Sejmie. Zmniejsza się przewaga PiS nad PO.

Jak wynika z najnowszego sondażu dla se.pl i NOWEJ TV, do Sejmu weszłoby siedem partii. PiS nadal ma największe poparcie, jednak goni go coraz bardziej Platforma Obywatelska. I wszystko wskazuje na to, że władzę przejęłaby szeroka koalicja opozycji do PiS – czytamy w „Super Expressie”.

Na Prawo i Sprawiedliwość zagłosowałoby 31 proc. ankietowanych, na Platformę Obywatelską 20 proc. Dalej uplasowały się Nowoczesna z poparciem 14 proc. ankietowanych, Kukiz’15 z 13 proc. 10 proc. stawia na SLD, po 5 proc. na Razem i PSL.

– Te badania odzwierciedlają pewną tendencję, gdzie można mówić o stabilizacji notowań dużych partii – analizuje dr Bartłomiej Biskup z Uniwersytetu Warszawskiego. Zauważa także, że jak wynika z sondażu, ciągle jest miejsce dla lewicy.

Badanie dla se.pl i NOWEJ TV przeprowadził Instytut Badań Pollster w dniach 7-8 marca na próbie 1040 dorosłych Polaków.

Sondaż dla „Faktów” TVN i TVN24


Prawo i Sprawiedliwość na pierwszym miejscu, Platforma Obywatelska na drugim, Nowoczesna na trzecim – tak wynika z najnowszego sondażu Kantar Millward Brown SA dla „Faktów” TVN i TVN24. Poparcie dla Platformy Obywatelskiej wzrosło od ostatniego badania o 9 pkt. proc. – oddałoby na nią głos 24 proc. Polaków.

Głos na PiS oddałoby w wyborach 34 proc. Polaków, czyli o 1 punkt proc. mniej niż w grudniu. Na Nowoczesną zagłosowałoby 11 proc. ankietowanych – aż o 13 punktów proc. mniej niż przed trzema miesiącami.

Do Sejmu dostaliby się jeszcze, zgodnie z wynikami sondażu, posłowie z list Kukiz’15. Głosowanie na to ugrupowanie zadeklarowało 5 proc. ankietowanych (o 1 pkt proc. mniej niż w grudniu).

O poselskich mandatach mogą zapomnieć parlamentarzyści PSL i Partii Wolność – po 4 pkt. proc., SLD oraz Partii Razem – po 3 pkt. proc.


Sondaż także był przeprowadzony w dniach 7-8 marca. Próba badania wynosiła 1004 osób.

Jakie było poparcie w lutym?

Według lutowego sondażu Kantar TNS 33 proc. badanych zadeklarowało udział w najbliższych wyborach parlamentarnych. Na PiS zagłosowałoby 22 proc. na PO, po 8 proc. na Nowoczesną i Kukiz’15.

Partia rządząca odnotowała trzypunktowy spadek w porównaniu do wyników z poprzedniego miesiąca. Platforma Obywatelska uzyskała od styczniowego badania trzypunktowy wzrost.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *